
I think just about everyone knows that eating out is more expensive than making meals yourself. When people try to save money, one of the first things they cut back on is eating out at restaurants. When you go out, you’ll pay $2 to $4 for a soft drink that you can buy for yourself at the store for about a quarter. The actual food has a similar, if not quite so high, markup. It’s easy to justify eating out due to lack of time or lack of cooking...